Marka tescil nedir?

Marka nedir?
Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Marka Tescilinin Önemi Nedir?
İşletmeler bir marka üzerinden tanıtımlarını yaparlar, marka aynı zamanda ticaret unvanı da olabilir. Ticari faaliyetlerinde yerine getirdiğiniz kalite, iyi hizmet, güven gibi bütün unsurlar markanız üzerinde toplanır. Yani piyasada markanız ile tanınmaya başlarsınız, herkes sizden bahsederken markanızdan bahseder çünkü herkesin sizi tanıma olasılığı yoktur. Örneğin kimse Ahmet beyin malları demez xxx markası kaliteli der. Belki de siz bilginiz olmadığı için tescilli bir markanın tanıtımı yapıyor olabilirsiniz. Asıl marka sahibi istediği taktirde size maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Uğrayacağınız maddi ve manevi kayıp marka tescil ücretlerinin çok üzerindedir. Bu nedenle ticari faaliyetlere başlamadan önce marka tescili yapılarak geleceğe güven ile bakmak gerekir.

Marka Tescilin Faydaları Nelerdir?

-Ticari unvanınız koruma altına girer.
-Taklitlerinize dava açma hakkınız olur.
-Markanız aktiflerinizde yer alır satılabilir, devredilebilir.
-Kosgeb tanıtım desteklerinden faydalanabilirsiniz.
TSE gibi bazı belgeleri almak için marka tescili şarttır

Özde Danışmanlık olarak markanızın tescile uygunluğunu hangi alanlarda tescil edilmesi gerektiğinin araştırılması uzmanlarımız tarafından yapılır. Sonraki aşamada belirtilen sınıflar dahilinde marka tescil müracaatınız gerçekleştirilir. İşlemleriniz yaklaşık olarak 9 ay sürer ve sonraki aşamada tescil harcı yatırılarak marka tescil belgesi alınır. Bu 9 aylık süre Özde danışmanlık tarafından takip edilir. Tescillenen markanız 10 yıl koruma sağlar.

Günümüzde birçok danışmanlık firması, marka tescil başvurusu yaparken marka ön araştırma işlemlerini etkin bir yapmamaktadır. Bu neden ile başvurusu yapılan markanın red olma olasılığı artmaktadır. Red gören marka müracaatlarından dolayı firmalar büyük zararlar görmektedir. Bu zararın önüne geçmek için danışmanların ve danışmanlık ofislerinin marka başvurusu yapmaktan ziyade marka araştırma kabiliyetine sahip olması gerekmektedir. İyi bir danışman veya danışmnlık ofisi marka sınıflarını, markalarda ayırt edici nitelikleri iyi bilmelidir. Unutlmamalı ki marka başvurusu yapmak ile marka alınmamaktadır. Marka tescil işlemleri az az 9-10 aylık bir süreyi kapsamaktadır. İyi bir danışman veya danışmanlık ofisi bu süreyi sonuna kadar takip etmelidir.
Marka tescili alan firmaların markalarının takibini yapmaları gerekmektedir. Marka takip işlerini danışmanlar veya danışmanlık ofisleride yapabilir. Marka takibinde en önemli neden markanıza benzer olan markaları Türk Patent Enstitüsü yayına çıkarabilir, bu 3 aylık yayın süresinde markaya itiraazda bulunmaz iseniz markanıza benzer tescilli bir marka daha oluşur ve bu tarafınıza ait olan markaya karıştırılma ihtimalinden dolayı zarar verir.
Özde danışmanlık olarak Samsun merkezli olarak Türkiyenin bütün illerine marka ve patent konularında hizmet vermekteyiz.